Elektrozawory w systemie automatycznego nawadniania – co warto wiedzieć?

Za pomocą systemów automatycznego nawadniania można bardzo łatwo pielęgnować swój ogród. Systemy tego typu pozwalają na samoczynne podlewanie roślin, a dzięki temu oszczędzają czas i wysiłek. W skład systemów wchodzą różne elementy, a wśród nich znajduje się elektrozawór. Co to za element? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym jest elektrozawór do nawadniania?

Element jak elektrozawór, na przykład elektrozawór Rain Bird w instalacji nawadniania, służy do sterowania przepływem wody potrzebnej do podlewania roślin. Elementy tego typu najczęściej stosowane są w systemach wykorzystujących zraszacze wynurzalne albo w systemach służących do mikronawadniania.

 

Elektrozawory składają się z dwóch głównych części funkcjonalnych:

  • elektromagnes, inaczej określany jako cewka – posiada ruchomy rdzeń do sterowania otwieraniem i zamykaniem przepływu wody
  • korpus zaworu – wykorzystuje membranę, a także ma przyłącza pozwalające na wejście i wyjście, a ponadto mechanizm do regulowania przepływu

 

Za pomocą elektrozaworów można zasilać cały system nawadniania lub też poszczególne jego obwody.

 

Gdzie montowane są elektrozawory w systemach podlewania?

Najczęściej elektrozawory przeznaczone do systemów automatycznego nawadniania są montowane w skrzynkach zaworowych wyposażonych w zdejmowaną pokrywę. Wówczas istnieje możliwość łatwego dostępu do wnętrza skrzynki.

 

Przed elektrozaworem dodatkowo montuje się filtr, który ma na celu zatrzymywanie większych zanieczyszczeń w wodzie. Dzięki temu można wydłużyć żywotność elektrozaworu.

 

Podczas montażu urządzenia, na przykład jak elektrozawór Rain Bird, należy zwrócić szczególną uwagę na strzałkę umieszczoną na obudowie urządzenia. Wskazuje ona na kierunek przepływu wody. Gdy elektrozawór zostanie podłączony na odwrót, wówczas system nie będzie działać.

 

Obecnie w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje elektrozaworów, dlatego można dopasować je indywidualnie do rodzaju projektowanego systemu nawadniania, aby uzyskać jego maksymalną efektywność i niezawodność pracy.