Linia galwaniczna

Galwanostegia jest także nazywana metodą galwanizacji. Polega ona przede wszystkim na produkowaniu specjalnych powłok ochronnych przeznaczonych na różne typy materiałów jak na przykład metale. W dużych zakładach produkcyjnych procesy te wykonywane są przez tak zwaną linię galwaniczną. Co to jest linia galwaniczna?

Co to właściwie jest linia galwaniczna?

Linia galwaniczna jest to między innymi specjalny układ zintegrowanych urządzeń, maszyn, których zadaniem jest przeprowadzanie określonych etapów w tak zwanym procesie galwanizacji. Sprzęty można obsługiwać ręcznie, półautomatycznie lub w automatyczny sposób.

Z jakich elementów zbudowana jest linia galwaniczna?

Linia galwaniczna zbudowania jest z:

-Wanien galwanicznych, które powstały z tworzywa sztucznego (polichlorek winylu, polietylen). Mają też specjalne stalowe wzmocnienia oraz izolację termiczną na wypadek wysokich temperatur.

-Pomost obsługowy. Stosowany do obsługi wanien. Tego rodzaju elementy tworzy się z właściwie zabezpieczonej stali.

-Stanowisko rozładunku oraz załadunku. Umożliwia umieszczania elementów do galwanizacji w tak zwanych transporterach. Służy też do rozładowania elementów. Najczęściej używa się stanowisk z zastosowaniem wózka z systemem ryglowania.

-System transportu. Jest to tor jezdny, na którym są transportery. Umożliwia przemieszanie elementów procesu galwanizacji do następnych wanien, płuczek. Tego typu systemy mają specjalne układy napędowe, pozwalające na dokładną, płynną pracę i pozycjonowanie.

-Suszarki stosuje się jak sama nazwa mówi do osuszania wszystkich elementów na koniec procesu galwanizacji. Suszarki są w formie komory. Działają na zasadzie otwieranie się oraz zamykania podczas procesu suszenia. Użycie ich zapewnia znacznie szybsze wysuszenie poszczególnych elementów oraz pozbycie się wilgoci.

Linia galwaniczna- Inne urządzenia

Do wykonywania procesu galwanizacji używa się też innych maszyn, urządzeń. Tego typu elementy to między innymi elektrody, których zadaniem jest generowanie energii elektrycznej, umożliwiającej między innymi przeprowadzenie procesu reakcji elektrochemicznej. W tym czasie powstaje powłoka galwaniczna. Innymi urządzeniami mogą być też: filtry, grzałki, pompki, nagrzewnice czy też system wentylacji linii galwanicznej.

Niezbędne usługi związanie z projektowaniem, produkcją, a także montażem oraz uruchamianiem linii galwanizerskich można znaleźć na stronie https://wigal.pl/pl/. Linia galwaniczna ma zastosowanie w procesach technologicznych, takich jak przemysł ciężkiego czy też przemysł jubilerski.