Szelki dla psa – godny rywal obroży?

Wybierając się ze swoim psem na spacer musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie go np. przed ucieczką. W tym celu wybieramy smycz, dzięki której kontrolujemy na jaką odległość pies może się od nas oddalić a w razie potrzeby przyciągamy go do siebie. Smycz jednak musi być do czegoś przymocowana. Najczęstszym wyborem większości właścicielów psów są obroże, ale istnieje nieco inne rozwiązanie. Mowa tu o szelkach dla psa. Czym zatem są szelki dla psa i czy są bardziej korzystne niż obroża? Sprawdźmy.

Szelki dla psa to rozwiązanie, które po raz pierwszy zostało wykorzystane u psów zaprzęgowych. Zastąpienie obroży szelkami miało zapewnić łatwiejsze ciągnięcie sań.  Dzisiejsze szelki dla psa mimo iż są wykonane podobnie jak te dla psów zaprzęgowych są dużo bardziej bezpieczne i komfortowe działają bowiem na zupełnie innej zasadzie niż np. obroże. Przede wszystkim cały ciężar rozkłada się na klatkę piersiową psa a nie na szyję tak jak w przypadku obroży. Dzięki temu kręgosłup psa jest znacznie mniej obciążony co jest dla niego dużo bardziej bezpieczne. Dodatkowo w produkcji szelek dla psów wykorzystuje się aktualnie dużo bardziej wygodne materiały, które nie uwierają i nie przeszkadzają psom.

Ale czy szelki dla psów sprawdzą się u każdego czworonoga? Jak najbardziej, przede wszystkim dlatego, że, jak wspomniano wcześńiej, znacznie mniej obciążaja psi kręgosłup. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zakup szelek jest dużo większym wydatkiem niż zakup obroży dlatego nie każdy właściciel od razu się na nie decyduje. Z tego powodu szczególnie polecany jest dla psów, które nie przepadają za noszeniem obroży albo dla takich, które często próbują się wyrwać ze smyczy co znacznie obciąża ich szyję.

Dodatkowym atutem szelek dla psów jest ich duża różnorodność. Na rynku znajdziemy m.in. uprzęże dla psa spacerowe (przeznaczone dla wszystkich psów na spacery), szelki sportowe (przeznaczone dla psów np. trenujących bieganie), szelki profesjonalne ( wykorzystywane np. u psów – przewodników) oraz szelki samochodowe (zapewniające twojemu psu bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem).

Co z ubieraniem szelek? Na pierwszy rzut oka ubranie obroży wydaje się dużo prostsze niż ubranie szelek. Na początku przygody z szelkami rzeczywiście tak jest, ale przy nabraniu wprawy staje się to dużo łatwiejsze. Najważniejsze jest, aby odpowiednio dopasować szelki do psa i do rodzaju aktywności jaką będzie w nich wykonywał. Przy odpowiednio dobranych szelkach ich ubranie staje się dużo prostsze.

Podsumowując szelki dla psa mogą stanowić zagrożenie dla obróż przede wszystkim dlatego, że są dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze dla czworonogów. Dzięki umieszczeniu ich w obrębie klatki piersiowej psa nie tylko nie obciążają kregosłupa ale również i nie podduszają np. gdy pies wyrywa się ze smyczy. Niestety wciąż są droższym rozwiązaniem niż obroże dlatego wybierane często wybierane są dopiero gdy pies już ma problemy z kręgosłupem, gdy mocno wyrywa się ze smyczy podczas spacerów lub po prostu nie przepada za obrożą. Jeśli cena szelek dla psów z czasem się obniży na pewno znajdzie dużo większą rzeszę wiernych fanów wśród właścicieli psów.