Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Przed wybraniem się w góry należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Nie można przy tym zapomnieć o butach. Odpowiednie buty trekkingowe są koniecznym elementem ubioru. Jednak obecnie w sklepach można znaleźć ogrom modeli. Nawet doświadczony turysta może mieć problem z dobraniem obuwia dla siebie. Na co warto zwrócić uwagę?

 

Jak wybrać buty trekkingowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie. Jest wiele czynników, które wpływają na wybór odpowiedniego obuwia. Warto na początek zastanowić się nad poniższymi kwestiami:

  • Pogoda i pora roku – trzeba zwrócić uwagę na to, czy buty trekkingowe mają być odpowiednie na lato czy na zimę. Czy jedynie na słońce, czy nadają się też na deszcz.
  • Częstotliwość używania – jeśli zamierzamy co tydzień wybierać się w góry, warto zadbać o bardziej wytrzymałe modele.
  • Rodzaj turystyki – czy buty muszą wytrzymać długie wędrówki, a może konieczne będzie dopinanie do nich raków?
  • Typ gór – inne buty przydadzą się w przypadku prostych tras, a inne w wysokich górach.

Nie oznacza to jednak, że trzeba mieć kilka par butów. Jedna, może dwie pary w zupełności wystarczą, jeśli dobrze skwalifikujemy swoje potrzeby.

Buty trekkingowe wysokie czy niskie?

Jest to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas wyboru butów. Buty trekkingowe niskie poleca się osobom doświadczonym, które wybierają się w góry letnią porą. Są lżejsze, wygodniejsze i pozwalają na szybszy marsz.

W przypadku wysokich wyróżnia się modele dla początkujących i doświadczonych turystów. Początkujący powinni zwracać uwagę na buty, które dobrze stabilizują stopę, chronią stopę przed wilgocią i śniegiem i ułatwiają chodzenie po górach.

Dla doświadczonych wysokie buty trekkingowe przydają się w cięższych warunkach i podczas wypadów w góry zimą. Idealnie sprawdzają się także w skalistych górach.

 

Jaki materiał wybrać?

Buty trekkingowe są wykonywane z różnego typu materiałów. Skórzane są przeważnie cięższe, ale jednocześnie lepiej dopasują się do stopy. Cechuje je większa trwałość i wodoodporność (warto je jednak regularnie smakować woskiem impregnującym). Ponadto dłużej zachowują elastyczność.

Materiały syntetyczne są za to lżejsze i szybciej schną, więc przydają się lepiej podczas ciepłych miesięcy w niskich górach. Na rynku jednak można znaleźć buty, które łączą te dwa typu materiałów. Dzięki temu zyskujemy wygodne i oddychające obuwie.

 

Czy wybierać buty trekkingowe z membraną?

Zacznijmy od tego, jaką funkcję pełni membrana. Dzięki niej można uchronić buty przed dostaniem się wody do środka. Jednocześnie ogranicza ona oddychalność i możliwość odprowadzania pary wodnej. Przez to stopa szybciej się poci.

Przeważnie poleca się nie brać butów trekkingowych z membraną na letnie wypady. Zamiast tego lepiej regularnie je impregnować, dzięki czemu w przypadku niewielkich opadów nie będzie problemów. Za to zimą przyda się membrana, która bardziej zadba o komfort chodzenia.

 

Dobre buty trekkingowe mogą nam służyć przez długi czas. Jednak wybranie ich nie jest tak proste, jakby się mogło pozornie wydawać. Warto poświęcić na to trochę czasu, by lepiej dopasować je do swoich potrzeb.